MŮŽU SE JAKO DOSPĚLÝ NAUČIT R?

NEJČASTĚJŠÍ POTŘEBY

Dospělí s nesprávnou výslovností se k logopedovi dostávají nejčastěji s obtížemi ve výslovností R. Ve většině případů se jedná o velární (zadopatrové) tvoření. Laicky řečeno ráčkování. Hláska R se správně tvoří na dásňovém výběžku za horními zuby. Dochází také k nahrazování hlásky R jinou hláskou. Konkrétním příkladem je veterinář z filmu či seriálu Okresní přebor. 

 

Dalším důvodem je nesprávná výslovnost hlásky Ř. Ta je buď tvořena nesprávně nebo je nahrazována jinou hláskou.

 

Samozřejmě může navštívit logopeda i s jinými hláskami a jinými diagnózami (např. afázie, dysartrie, demence), ale o tom zase jindy.

KROKY K ÚSPĚCHU

Jako nejdůležitější předpoklad úspěchu vnímám motivaci. Tedy důvod, proč chce člověk na své nesprávné výslovnosti pracovat. Při práci na novém způsobu artikulaci hlásky je nutné, aby člověk cvičil každý den, přibližně 5 minut, aby se denně tvořil nový návyk. Opakování, opakování a zase opakování vede k tvorbě nových (žádoucích) cest v mozku a ty původní (velární R) se pomalu přepisují, nervové spoje vyhasínají. Například v józe je také třeba postupně trénovat a posouvat se. 

Samozřejmostí je vědět, jak na to. S tím vám poradí klinický logoped. Pokud má smlouvu s vaší pojišťovnou, máte péči zdarma. Podmínkou je vystavená žádanka od vašeho praktického lékaře. Budete s ním mít pravidelná setkání, při kterých vám ukáže, jak doma cvičit. Na dalším setkání zkontroluje, zda zadané postupy děláte správně, případně vám poradí vychytávky a upozorní na chyby, které se mohou vyskytovat. 


Rozhodně doporučuji svěřit se do rukou odborníka.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *